SEČ nám síly stačily,
na vodě jsme plachtili.
Před piráty vše se třese,
nepřítel i stromy v lese.
Ani čuník neutekl,
na grilu se krásně pekl.

Řeknete si – to je žrádlo,
do vody když nořím pádlo.
Bez kvót EU nic se nehne,
žena ke kormidlu sedne!

V lodním kvízu vědomostí
nebylo snad nikdy dosti.
Jana, ta nás nešetřila,
náramně nás potrápila.
Kuchař Cook nám velice
pozamotal palice.

Špagát sem a špagát tam –
co to tady šmodrchám?
Tenhle uzel, čert ho vem,
bude teprv vymyšlen.

Kotva… flauta… výsernice…
oprádlená plachetnice…
Pantomima byla skvělá,
takhle zábava se dělá.
Vidět nás tak správná místa,
Cena Thálie je jistá.

Jana Pirátka je roku,
nebojí se kapky moku,
Než my pivko pozvednem,
už má pohár vyprázdněn.

Ještě diplom vítězům,
no a samozřejmě rum.


To ví každý bez řečí,
krásně bylo na Seči :-)

Věra Scheirichová

 

Co dělají piráti, když nemůžou plout na své lodi širým mořem? Stahují se aspoň k vodě a -... hrají si na piráty.

Aspoň ti, kteří se sešli o víkendu 23. května na břehu vodní nádrže Seč nedaleko Chrudimi. Setkání bylo připraveno a zorganizováno opravdu do všech detailů včetně pirátské vlajky a bannerů kolem základny vodních skautů. Hlavní viníci si zaslouží velké uznání ostatních pirátů, protože toho dokázali vyplenit opravdu dost: pod záštitou předsedy klubu La Grace Dana Roseckého vše zorganizovali (Vláďa Šoustar), vypůjčili základnu a laminátové lodě Jižní kříž a Jitřenku z Písku (Zdenda Pešek), dopravili všechno z jižních Čech až na místo a k tomu ještě prase, pivo, další občerstvení a dokonce i rum z Jindřichova Hradce, nezbytnou součást každé pirátské akce(Vláďa Šoustar).

Nás pirátů se sešlo kolem 30 z Čech i Moravy, nejrůznějšího věku - od osmiletého Jáchyma po šedesátilété seniory. Brzy po obědě se ukázalo, že to Dan a jeho tým s tím konkurzem na Pirátského kapitána myslí smrtelně vážně. Do studené vody se sice nikomu moc nechtělo, zvlášť když k tomu docela foukalo, ale nakonec se všichni na super vratkých kocábkách svezli. Závodilo se však raději už bez plachet, všichni čeští piráti jsou totiž zároveň vodáci, kteří dovedou pádlovat jak o život. Problém byl spíše v kormidlování nebo přesněji řečeno v kormidelnících. Obeplout ostrůvek v jezeře se pro některé posádky zpočátku zdálo velmi nereálným úkolem. Nakonec ho ovšem všechny čtyři týmy zvládly perfektně a tak o vítězi rozhodovaly jen nepatrné vteřiny.

Po vysilujícím sportovním výkonu bylo třeba doplnit žaludky a to vynikající prasečí pečínkou a pivem. O kulturní zážitek se přitom postaral vrhač nožů a sekyr Honza Čermák až z daleké Moravy. Někteří se ho snažili i napodobit - tyto dovednosti se pirátům na moři přece můžou hodit!

K večeru stále ještě nebylo rozhodnuto o Pirátském kapitánovi, proto si Jana Beranová pro soutěžící posádky připravila pekelně těžký test z pirátských vědomostí, který i přes nápovědy nám dal pěkně zabrat. No uznejte, jestli byste odpověděli na otázky, zda může kuchař řídit loď, jaký je rozdíl mezi pirátem a korzárem nebo jak se jmenuje malé dělo, umístěné na bortu lodi?

Pirátský kapitán musel být vybrán opravdu zodpovědně, proto ještě následovala soutěž v uzlování, kde jsme si osvěžili loďák, dračí smyčku a další dávno zapomenuté dovednosti.

Ani ta ale nezamíchala nijak s pořadím posádek a Pirátským kapitánem byl tedy vyhlášen Ondra Novotný, který spolu se svou posádkou (Věra Scheirichová, Renata Hofmannová a Vlado Benedikt) získal krásné diplomy a dostatek rumu na další plavby. Na každé flašce byl originál podpis kapitána Pepy Dvorského, proto museli samozřejmě všichni ochutnat.

Další drink, tentokrát pivo, rozhodl také o Pirátce roku. Jednalo se o pití na čas a nejlépe obstála žíznivá pirátka Jana Beranová, na niž žádná z ostatních šesti dam neměla.

Pirátská zábava podle pravidel trvala až do 3 hodin ráno, což hlavně musel dodržet novopečený Pirátský kapitán Ondra. Svůj titul obhájil bez problémů za podpory své vítězné posádky a nově vyhraného rumu.

V neděli ještě zbylí piráti navštívili královéhradecké Východočeské muzeum, kde od dubna do listopadu probíhá výstava "Na vlnách pod plachtami". Na výstavě se velkou měrou podíleli také příznivci naší La Grace.

Byl to skvělý víkend, velký dík organizátorům. Všichni, kdo jsme se nenechali odradit nepříznivou předpovědí počasí (která nakonec ani nevyšla), na něj budem dlouho vzpomínat a těšit se zas na další pirátskou akci!

Jitka Vodrážková