La Grace ztroskotala u španělských břehů

 

V pátek 26. 10. 2012 asi v jednu hodinu v noci za silnějšího větru a asi metrových vln La Grace splula z kotvy a jižní vítr ji zahnal na mělčinu u pláže El Cable v Marbelle (4.8711519°W,36.5072692°N). Osmičlenná posádka lodi se zachránila sama. Z Čech do Andalusie okamžitě vyrazil záchranný tým pod vedením Josefa Dvorského.

La Grace byla zhruba ve 20 stupňovém náklonu na levoboku.
Bylo špatné počasí a vlny loď posunuly na 1,5 metrovou hloubku a příliv ji pomalu zasypával písek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.11. bojuje La Grace s bouří na pláži v Marbelle. Více v kapitánově deníku v záložce Plavby.

 

9.11. Informace ze španělského Foro Naval: Loď "ELMAR DOS" je nyní zakotven v přístavu La Bajadilla Marbella a čeká na rozkazy začít pracovat na záchraně La Grace.

 

 

 

 

11.11. Dnes se povedlo loď vyprostit. Bagr z lodě Elmar Dos nejdříve bagroval okolo La Grace příkop. Pak se pomocí silných pásů (kurtů) povedlo loď napřímit a připoutat k pracovní lodi.
Průsak je stále značný, čerpadlo (máme jen jedno – nesmí selhat!) jede neustále naplno a čerpá vodu z podpalubí. Ale La Grace pluje sama! Pluje sama a bez vaků! Potápěči se snaží ucpat pomocí prken, filců a potravinářské folie díry a zmenšit tak průsaky na minimum. Z původních cca 3m2 je teď cca 0,5m2.
Nyní stojí obě lodi připoutané k sobě a zítra by měly odplout do přístavu. Podle původního plánu by to měla být Estepona, ale dle posledních zpráv jim tam přestal fungovat jeřáb.
Škody, co nadělala bouře vevnitř, jsou ohromné. Ale část kýlu stále drží! Až loď prolezeme celou, budeme vědět víc, stejně jako pojišťovna.
Tak zítra snad zase La Grace vypluje.

 Od 14.11. je La Grace v přístavu Sotogrande vytažená z vody a začínáme zjišťovat stav poškození a plánovat opravy.

 

 

 

 

 

 


 6. 8. 2013 ve 13:08 byla La Grace znovu spuštěna na vodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To se podařilo především díky pomoci mnoha dobrovolníků. Na obrázku nejsou zdaleka všichni.