Setkání klubu La Grace na Bezdrevu 26.-27.5.2012

Poslední květnový víkend hostila loděnice TJ Koh-i-noor na jihočeském rybníku Bezdrev výroční setkání členů Klubu La Grace.

Ačkoliv většina návštěvníků již měla zkušenost s námořní plavbou na 24 metrů dlouhé replice osmidělové brigy La Grace, postavené českými a slovenskými nadšenci podle švédských plánů z poloviny 18. století, téměř nikdo z nich dosud neměl možnost plachtit na okruhových plachetnicích.

Celé sobotní odpoledne tak kolem loděnice ve slabém větru popojížděly plně vytížené lodě tříd Evropa, 420 a Optimist a někteří členové klubu tak ani nestihli vyprávění kapitána Pepy Dvorského o zimních příhodách La Grace v Karibiku a prvního navigačního důstojníka Petra Scheiricha o podzimní plavbě přes Atlantik, na které byla loď od Kapverdských ostrovů až k Barbadosu navigována pouze s pomocí kompasu, sextantu a chronometru.

Petr Scheirich také odpoledne představil a večer předvedl při praktickém měření nádhernou repliku Hadleyova oktantu z počátku 18. století, postavenou podle jeho podkladů Richardem Benou. Oktant bude na lodi spolu s replikou Jakubovy hole ze 16. století, s replikou logu a s moderním sextantem používán pro výuku historické astronomické navigace.

Největší zájem přítomných ovšem budila předchůdkyně La Grace, plachetnice Miamiti Dana Roseckého, postavená podle plánů barku s jachtovým oplachtěním, který v roce 1768 vydal švédský admirál a lodní konstruktér Fredrik Henrik af Chapman. Oproti původním plánům je v měřítku 1:2, aby se vešla do garáže, a zdá se neuvěřitelné, že v této pět metrů dlouhé plachetnici jsou dvě kajuty se čtyřmi kójemi a že na ní zcela bez problémů plulo šest dospělých lidí.

Správná historická plachetnice samozřejmě potřebuje lodní člun. Ten je také ze dřeva, unese ho jeden člověk a vejde se do kufru Škody Felicia. Někteří odvážnější členové klubu se vydali plachtit i na něm, užili si spoustu legrace i adrenalinu a kupodivu se nikdo z nich nepřevrátil.

Večer se pak konala výroční valná hromada klubu La Grace. Zápis naleznete zde.

Celý den se péčí Vládi Šoustara a Michala Salzmana opékalo prase, u kterého se část účastníků veselila až do raních hodin.

Klub La Grace na tomto setkání dovršil první stovku členů a protože na dřevěné lodi práce nikdy nekončí, rádi mezi sebou přivítáme další pomocníky a zájemce o historický jachting.

Míra Jaroš a Dan Rosecký