Naštvaný Merlin na Cabreře

Listopad. Je krásný slunečný den, voda má stále 23,5°C a na obloze ani mráček. Koupeme se opalujeme a motorujeme 30 NM až na ostrov Cabrera. Pohodu a radost z takového dne zkazila jen nehoda, kdy se jeden kluk zhoupl na laně do vody a zapomněl se pustit. Následná rána o trup nevypadala vůbec dobře. Stalo se to daleko od Mallorky, a tak pro jistotu strávil 1 hod. v našem rychlém člunu na cestě na rentgen do Palmy a 1,5 hod. na cestě na ostrov Cabrera zpět na loď. Naštěstí rentgen ukázal, že jde jen o naražený žebro a „lodi se nic nestalo!“
Noc v úžasné zátoce národního parku je pecka. Naštvaný je jen Merlin, co musí sedět na lodi a trucuje, že psi nesmí na břeh. Kam půjde na záchod nikoho z ochranářů nezajímá. No už se mu to tu krátí. V pátek letí domů na dovolenou…

Veselá historka s obchodem pro psy

Plánovaný vítr ale ve 3 ráno nepřišel a nedorazil ani celé dopoledne. Je to smutný, motorovat dál nechci, a tak školíme posádku a vyprávíme si o jachtingu.
Smutek z „možného naftingu“ na chvíli rozptýlila zábavná historka s paní v tabáku, které jsem se ptal, na obchod pro psy. Je mi jasné, že od Španělska toho moc anglicky chtít nemůžu, ale věta o třech slovech: „shop for dog“ od člověka co má na vodítka psa přeci nemůže být až tak nepochopitelná, ne? Paní byla velmi ochotná a ukázala mi. Prošel jsem všechny ulice v okolí a s jistotou, že paní věděla, jsem se vrátil s omluvou, že to nemůžu najít. Ona mi překvapeně španělsky řekla, že je to hned tady za rohem. Došel jsem 30 m na roh a dlouze se rozhlížel po přehledné ulici. V zoufalství ji na dálku ukazuju, že jsem blbej, ale že to fakt nevidím. To už milá dáma nevydržela, opustila krám a došla až ke mě se slovy tady to je a ukazala na nápis nad mou hlavou kde bylo napsáno: „Hot dog“
Myslel jsem, že mě klepne. Po jedné hodině hledání jsem zase na začátku a věci pro Merlina nikde!
Náhle se vítr zvedl. Ihned vyplouváme. Do plachet se opírá 25 kn, a to už jsem vůbec nečekal. Do večera jsme upluli 30 Nm a pak ještě dalších 10 Nm. Nádherný jachting. Škoda, že předpověď říká, že to lehne a do soboty se to už nevzpamatuje. Na noc házíme kotvu v zálivu Santa Ponza. Městem běhají čerti, čarodějnice a duchové a krom nich Merlina na večerní procházce straší dělobuchy a petardy! Dnes je prostě Halloween….

La Calobra a zpátky

V Sólleru to hodně houpalo, a tak jsem se rozhodl hodit kotvu nestandardně uprostřed přístavu. Ráno ji ale tahám už v 7 hodin a doufám, že je to na Španěla půlnoc. Všechno dobře dopadlo a my vyrážíme do vln ven. Po hodině plavby na motor házíme kotvu v zátoce La Calobra. Loď tu sebou taky hází jako blázen, ale ochudit tuhle báječnou partu o procházku zdejším úžasným caňonem prostě nemůžu.
Odpoledne měl přijít vítr, ale nepřišel. Odmítám plout na motor dál na sever a vracím se s lodí zpět do Port Sóller. Lidi ho vlastně neviděli a on stojí za to. La Grace uvazuju u mola, protože předpověď slibuje vítr o síle 30 kn.

Port Sóller

Dopoledne se cvičí, ale zároveň se posouváme kolem ostrova po směru hodinových ručiček, abychom tu nestáli v úplném bezvětří. Naším cílem je ostrov Dragonera. Mám tu teď loď plnou mladých sportovců, a tak pro ně zdolat její vrchol za 3 hod. byla hračka. Jen škoda, že nemohl jít Merlin. Ten by si to užil. Národní parky jsou ale pejskům tabu, a tak smutně seděl na lodi. Po večeři ale ještě přeplouváme do Port Sóller a povídáme si o vzniku La Grace. Jsem rád, že to lidi pořád ještě zajímá….

No comment

Nesnáším technicko-hospodářské dny už od vojny.

Taháme děti na kluzáku

Dopoledne nefouká, a tak taháme děti kolem lodi na kluzáku za člunem.
Odpoledne konečně přišel vítr, a tak jsme vytáhli plné prádlo a brázdíme záliv Palma de Mallorka sem a tam. Před portem se míjíme s čtyřstěžňovou lodí Star Flayer. Noc na kotvě před pláží, vínko a písničky jsou příjemným zpestřením konce naší další plavby.

Dračí jeskyně

Dopoledne máme všechny lidičky ve známé dračí jeskyni. Podzemní labyrint chodeb i jezero zůstane ještě dlouho v mých vzpomínkách. Tentokráte ale sedím na lodi a pracuju.
Na odpoledne máme naplánovanou dlouhou plavbu kolem Mallorky. Cca 50 NM nám bude trvat nejen dnešek, ale i celou následující noc.

Porto Cristo

Ranní vstávání nám uštědřilo nádherný obraz. Teplá voda, moře a studený vzduch vykouzlily nad vodou v zátoce krásnou mlhu dokreslenou paprsky ranního slunce. Dopoledne nefouká, ale je naděje, že se to odpoledne zlepší. Někdo se koupe, někdo je na procházce s Merlinem po skalách kolem. V poledne se zvedá vítr, a tak zvedáme kotvy. 3-4 kn rychlostí jsme do večera v Porto Cristo.
Po tradiční středeční večeři – řízek či smažák máme na lodi dvoje narozeniny. Cca hodinu je s Honzou, v přestrojeni za piráty trápíme a pak houpeme v síti nad vodou.
Noc na jedné kotvě ve velmi úzkém zálivu Porto Cristo není snadná – počasí nám ale přeje a tak vypadá La Grace mezi skalami velmi atraktivně pro lidi z tohoto městečka plného turistů.

Bitva o hrad, strašlivý drak atd.

Dopoledne se skupina chrabrých dětí vydala přepadnout místní pirátský hrad. Vylezli jsme tam, ale k bitvě nedošlo, protože hrad byl prázdný. Nejdříve jsme si mysleli, že jejich těla leží na hřbitově pod hradem, ale nakonec se podle nalezené mapy ukázalo, že část pirátů utekla na velké fregatě a zbytek sežral strašlivý drak. Jeho jeskyni jsme brzy objevili na jednom z protějších svahů i s ohromným kamenným symbolem kultu draka. Bylo to super. To, že tu v lese najdu symbol připomínající draka o velikosti 70 × 70 metrů jsem věděl, ale to, že naprosto náhodně se tu vyskytne v příběhu popsaný trojstěžník, už chce fakt velkou kliku!
Odpoledne přeplouváme dál. Nefouká, a tak si pomáháme motorem. Po 3 hod. plavby házíme kotvu v jedné naší oblíbené zátoce a vážeme se zádí k molu.
Zbytek dne je pak ve znamení vodních radovánek. Skákání z lana atd.
Noc je klidná.

Cabrera

Ráno jsme vyběhali Merlina, zvedli kotvu, spustili plachty a vyrazili na západ. Menorka má tento týden ošklivé počasí, a tak je to asi dobrá volba. Moc však nefouká, předpovědi jsou různé, a tak vlastně ani nevíme kam plujem. Na volném moři jsme konečně zachytili lepší vítr. Bohužel je to ostrá stoupačka, a tak měníme kurz na souostroví Cabrera. Celý den si jen tak plachtíme a chytáme ryby. Tedy se o to pokoušíme, ale bez valného výsledku.
Za úplné tmy před půlnocí přistáváme v zátoce na Cabreře.