Ponza

Nad ránem se před námi objevila Ponza.

Cestou k Ponze

Po klidné noci jsme se probudili v nádherné zátoce. Dojem z tohoto místa kazil jen hustý déšť, a tak jsme si po snídani dali chvilku pauzu. V 11 hod.konečně vyšlo slunce, a tak vyplouváme. Další úsek naší plavby vede otevřeným mořem na ostrov Ponza. Je to cca 120 NM, jen my a „oceán“ Je to zvláštní pocit z toho ohromného prostoru kolem. Na lodi je dobrá parta, a tak je tu zase veselá nálada. Do večera jsme dopluli do půlky naší cesty.
Noc je klidná, plná hvězd.

Giglio

Ještě před snídaní odplouváme směr ostrov Giglio. Nefouká a to se hodí pro výcvik.
Na lodi přibyl nový mechanik, a to je dobře. Protože mu s Ro,binem musíme pomáhat, všechno si opakujeme. Tato plavba je výviková, a tak se to hodí. Mimochodem, velmi brzy bude na doplnění do teamu potřeba i nový bocman, tak je to pro vás příležitost, nebojíte-li se výšek a milujete staré lodi i plachtění.
Po obědě házíme kotvu v severní zátoce Giglia. Je tu nádherně. Voda má 22°C a někteří lidi už se koupou (já ne! :-D)
Na palubě La Grace je tento týden kromě Čechů i Američan a Fin. Pořád to ale není taková senzace jako jindy, kdy tu byla holka z Kamčatky, Číňanka, nebo třeba Australan či Novozélanďan. Dokonce si vzpomínám i na kluka z Jamajky, který za mnou jednou přišel a ptal se mě, jestli nevím, proč se ho všichni ptají, jestli umí jezdit na sněžném bobu! :-D
Odpoledne většina lidí vyrazila na pláž, nebo na Giglio Castelo – krásné hradební město v horách nad námi.

Branně logistický závod

Po velmi vyčerpávající noci v autě (1 500km z Chorvatska do ČR a pak dnes 1 200km z ČR do Itálie) jsme v poledne dorazili na loď do přístavu Punta Ala. Střídání bylo sice dohodnuto v Porto Baratti, ale ti co si podle dohody nezavolali 24 hodin před střídáním, hledali La Grace jinde, než byla. Nastal branně logistický závod „najdi si svou loď“ a pro „mě sežeň si svou posádku“. No náramná legrace na celé odpoledne.
Večer nalodění, poučení nováčků a před půlnocí zasloužený odpočinek.

22.4.2018 – 20.5.2018 dovolená v ČR

Na palubě La Grace se vystřídaly čtyři polské posádky pod vedením tří kapitánů. Marka Rzeminskeho, Andrzeje Ziajka a Andrzeje Sklarskeho. Všichni tři jsou na La Grace osvědčení a velmi schopní kapitáni. Díky tomu jsem měl prima klidnou dovolenou. Stále hledám dobrého kapitána i v Čechách. Překvapivě mi jde mnohem více o morální vlastnosti, než zkušenosti. Ty získáte u nás. Troufnete si na to? Napište mi…

„Pátek 13.“ – no jasně!!!

Hned na ráno je naplánováno vylodění na pláži. Přemísťování lidí na malé veslici mezi lodí a břehem je ovšem legrace na celý půlden.
„Pátek 13.“ – no jasně!!! Od rána se všechno sere!!!
Hra sice probíhá bez problémů, ale na lodi je jedna závada za druhou. Nejdřív odešel startér na hlavním generátoru, takže jsme bez dobíjení. Což nevadí – hrajeme si na 17.století. Ovšem hned na to se nepodařilo nastartovat hlavní motor, a to proto, že odešlo dobíjení. Dvě nezávislé věci, ale se stejně katastrofálním důsledkem. A tak si plachtím a jsem zvědavý, co strojníci vymyslí…
Už aby bylo zítra.

To bude maso

Dopoledne uklízíme a vyloďujeme zbytek staré party.
Ve 12 hod. je loď připravena pro Larp.
Tentokrát to bude maso. 50 lidí na palubě La Grace chce hrát 2×4 dny pirátské divadlo. No masakr!
Večer odplouváme na ostrov Elba. Trochu to houpe, ale je to krásná plavba. Na jihu Elby měníme plán a měním kurz do zátoky u mysu Ferat na východním pobřeží. Za vlnama. Noc je klidná.

Večer před Puntone

Dopoledne nám lidi běhají po břehu v hlavním městě Elby a odpoledne plujem na východ. Kotvu házíme večer před Puntone. Zítra tu budem střídat.

Příjezd do Sète

Pár hodin po půlnoci jsme připluli k závětrnému pobřeží východně od Sète a dopřáli si pár hodin spánku. Držíme noční hlídky, protože hodně fouká. Kotva ale drží výborně.
V 5:45 hod. je budíček. Vytahujeme kotvu i plachty a nabíráme kurz na Sète. V 9 hod. vplouvá první Tall ship, ruský Kruzernstern, po něm Hermiona, následovaná Shtandartem a La Grace.
Příjezd za zvuku děl tří lodí z 18. století je velkolepý. Škoda, že nás neseřadili obráceně podle velikosti, vypadali bychom z nábřeží všichni stejně velcí! :-D
Ve 14 hod. už jsou prohlídky na palubě La Grace v plném proudu. Ruská posádka v dobovém oblečení je velkým zpestřením naší lodi – jsem na naši loď pyšnej!

Přes Lionský záliv

Hned ráno platíme 136,- EUR za přístav a vyplouváme. Z Lionského zálivu se horší počasí, a tak není na co čekat. Cestou jsou dvoumetrové vlny a protivítr cca 25 kn. Přesto chvíli plachtíme. Večer však vítr sílí a plavba není nijak pohodlná. Na lodi je ovšem dobrá nálada, i když je znát, že 650 NM a 2 týdny plavby si na lidech vybraly svou daň na únavě.