Plachetnice La Grace je věrnou replikou brigy ze druhé poloviny 18. století. Dan Rosecký ji zkonstruoval podle plánů, které v roce 1768 v knize "Architectura navalis mercatoria" vydal švédský admirál Fredrik Henrik af Chapman. Jde pravděpodobně o největšího lodního konstruktéra všech dob, který položil základ moderní stavbě lodí podle přesných plánů. Dávno před Fordem zavedl „pásovou“ stavbu lodí z předem připravených dílů a díky tomu desetinásobně zkrátil dobu jejich stavby. Podle jeho plánů bylo postaveno mnoho válečných i obchodní lodí. Z jeho plánů vychází všechny konstrukce replik historických plachetnic z 15. – 18. století.

Brigy byly nejobvyklejším typem obchodních lodí té doby, protože nevyžadovaly velkou posádku. Pro svou rychlost a manévrovatelnost je používalo i válečné námořnictvo jako kurýrní lodě, pro boj s piráty a pro špionáž.

 

Ačkoliv je La Grace koncipovaná tak, aby ani admirál Nelson na první pohled nepostřehl nějakou historickou nesrovnalost, uvnitř je vybavena veškerou moderní elektronikou, bezpečnostními systémy a zařízením, které jí umožní bezpečnou plavbu a posádce příjemně strávené okamžiky odpočinku nebo výuky.

Technická specifikace
délka trupu 23,95 m
max. délka včetně čelení čnělky 32,4 m
šířka 6,4m
ponor 2,8 m
výtlak 120 t
plocha plachet 400 m2
výška stěžňů nad hladinou 25.5 m
motor MAN D 2866 TE 230 HP

nádrže na naftu

nádrže na vodu

4 tun

6 tun

oblast povolené plavby A bez omezení

max. posádka

max.počet hostů

38 mužů

12 pasažérů