Plachetnice La Grace je věrnou replikou brigy ze druhé poloviny 18. století. Dan Rosecký ji zkonstruoval podle plánů, které v roce 1768 v knize Architectura navalis mercatoria vydal švédský admirál Fredrik Henrik af Chapman. Jde pravděpodobně o největšího lodního konstruktéra všech dob, který položil základ moderní stavbě lodí podle přesných plánů. Dávno před Fordem zavedl „pásovou“ stavbu lodí z předem připravených dílů a díky tomu desetinásobně zkrátil dobu jejich stavby. Podle jeho plánů bylo postaveno mnoho válečných i obchodní lodí. Z jeho plánů vychází všechny konstrukce replik historických plachetnic z 15. – 18. století.

Brigy byly nejobvyklejším typem obchodních lodí, protože nevyžadovaly velkou posádku. Pro svou rychlost a manévrovatelnost je používalo i válečné námořnictvo jako kurýrní lodě, pro boj s piráty a pro špionáž.

 

Ačkoliv je La Grace koncipovaná tak, aby ani admirál Nelson na první pohled nepostřehl nějakou historickou nesrovnalost, uvnitř bude vybavena veškerou moderní elektronikou, bezpečnostními systémy a zařízením, které jí umožní bezpečnou plavbu a posádce příjemně strávené okamžiky odpočinku nebo výuky.

Technická specifikace
délka trupu 23,8 m
max. délka včetně čelení čnělky 32,3 m
šířka 6,06m
ponor 2,8 m
výtlak 125 t
plocha plachet 364 m2
výška stěžňů nad hladinou 25 m
motor MAN D 2866 TE 300 HP
nádrže na naftu 4 t
nádrže na vodu 6 t
max. posádka 38 mužů