Co znamená příspěvek na jídlo a do lodní pokladny?

Potraviny nakupujeme společně na celou plavbu a jejich cena je potom rozpočítána stejným dílem mezi všechny účastníky plavby. Každý účastník tedy zaplatí pouze cenu potravin v obchodě. Vzhledem k velikosti lodní kuchyně není možné, aby si každý vařil sám z vlastních potravin. Současně se cena potravin může mírně lišit podle země, ve které je budeme nakupovat. Proto se také může příspěvek na jídlo mírně lišit podle místa vyplutí. Velmi orientačně mohou být tyto náklady kolem 7 euro na člověka a den. V této ceně je zahrnuta šťáva a čaj. V nákladech nejsou započítány alkoholické ani balené nealkoholické nápoje.
Příspěvek do lodní pokladny zahrnuje přímé náklady na naftu, vodu, plyn na vaření, benzín do přívěsného motoru a kotvení v marínách a přístavech. Opět je na konci plavby rozpočítán mezi všechny účastníky. Ani zde nechceme používat nějaký paušál, neboť takto se sami účastníci mohou např. rozhodnout, zda raději zakotví zadarmo v romantické zátoce, nebo přistanou u městského mola (placeného) a vrhnout se do víru nočního života. Zde je velmi těžké říct i orientační cenu, neboť to výrazně ovlivní i počet lidí na palubě. Celkové náklady na naftu a kotvení jsou totiž stejné, bez ohledu na počet lidí mezi které se rozpočítají. Na typické týdenní plavbě jsou kolem 50-70 euro.

Pokud nebudete mít zvláštní požadavky, stanovili jsme nejvyšší možný strop pro náklady hrazená na lodi na 120 euro za týden.

Kdy a kde se mám nalodit?

Nalodění probíhá v den začátku plavby obvykle mezi 15-17 hodinou. Po předchozí domluvě je možné se nalodit i později, protože loď obvykle zůstává stát na místě do druhého dne.

Přesné místo nikdy dopředu nevíme. Místa na kotvení bývají plná a ne vždy jde každé využít s ohledem na počasí. Proto je vždy nutné cca hodinu dopředu napsat nebo zatelefonovat kapitánovi a domluvit s ním podrobnosti nalodění. Polohu lodi lze také sledovat na: http://www.lagrace.cz/cs/location. Loď je na místě často již večer před naloděním.

Jaké jsou povinnosti kadeta a cestujícího?

Kadet není žádný profesionál, ale úplně normální člověk (bez zkušeností či praxe) který chce zažít plavbu na historické lodi takříkajíc na vlastní kůži. Kadeti jsou během plavby rozděleni do hlídek po 2-4 hodinách. Hlídka zajišťuje kormidlování, strážní službu na přídi, úpravu nastavení plachet a drobné každodenní opravy. Všichni kadeti pak společně pomáhají při větších akcích, jako je spuštění a kasání plachet, kotvení lodi a její úklid. Cca jednou týdně pak bude mít každý kadet službu v kuchyni jako pomocník kuchaře.

Cestující nemají žádné povinnosti účastnit se výcviku, ovládání či obsluhy lodi, s výjimkou nouzových situací. Pokud ale mají chuť, velmi rádi je zapojíme do výcviku či jakýchkoliv činností na lodi.

Mohl bych se zúčastnit plavby jako kadet, ovšem bez práce v ráhnoví?

Ano, není to problém. Pokud máte nějaký vážný problém proč byste to nedokázali, tak vás nutit nebudeme.Na lodi je třeba zajistit mnoho různých úkolů a i při manipulaci s plachtami je značná část lan ovládána z paluby.Nicméně kadet, který nevyleze do koše, se okrádá o jeden z nejkrásnějších zážitků. Šplhání do lanoví je překvapivě snadné. Na podobných lodích pracují v ráhnoví bez problémů  kadeti od 15 let, ale žádnou výjimkou nejsou ani sedmdesátníci. Pokud se při plavbě nenajde dostatečný počet lidí ochotných nám pomoci na stěžních, bude se tahat jen omezený počet plachet, nebo se bude plout pouze na motor.

Musím mít nějaké zkušenosti s jachtingem nebo speciální přípravu?

Ne, všechno vám ukážeme a naučíme vás. Chce to jen vaši snahu a chuť.

Připravili jsme jednoduchou příručku. V ní se můžete seznámit s názvoslovím, povely, nebo třeba manévry. Časem se nám, doufejme, podaří otevřít v ČR menší výcvikové centrum pro kadety. Příručka kadeta La Grace ke stažení -

Mořská nemoc:
Přehnané obavy jsou zbytečné. Kinetóza, stav organizmu, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy. Je to jev krátkodobý a naštěstí ne u každého znatelný. Za léta praxe jsme získali mnoho zkušeností, jak s tímto jevem zatočit a věřte, že Vám ji vhodným způsobem z hlavy vyženeme. Máte-li přesto obavy, vždycky je možné sáhnout preventivně k takovým prostředkům, jako je například: kinedril, nokinal, nebo čípky torekan, které jsou běžně dostupné v každé lékárně.

Velmi dobrou zprávou je, že La Grace je již poměrně velká a těžká loď, takže brzy zjistíte, že se houpá výrazně méně než ostatní lodě. Lidé na ní mořskou nemocí trpí zřídka.

Co si mám vzít sebou na plavbu:

To velmi závisí na ročním období, trase, délce a charakteru plavby. Na pohodovou letní plavbu si vemte:

 • Lehké letní oblečení (šortky, trička, sandály). Ty využijete nejvíce.
 • Na večer tričko s dlouhým rukávem, kalhoty/tepláky a mikinu nebo svetr.
 • Čisté tenisky s neklouzavou podrážkou pro pohyb na palubě (boty do vody, používáte-li je).
 • Větrovku či něco nepromokavého pro případ vaší účasti na noční plavbě.
 • Světlou čepici s kšiltem nebo klobouk, plavky a sluneční brýle.
 • Cestovní doklady (pasy platné ještě alespoň několik měsíců).
 • Platnou pojistku na úhradu léčebných výloh v zahraničí, peníze a platební karty.
 • Osobní léky, opalovací krémy a hygienické potřeby
 • Prostěradlo a  spacák či deku. Chcete-li spát na palubě či na pláži a pozorovat hvězdy, vezměte si i karimatku.
 • Potápěčskou masku, ploutve a šnorchl. (Pokud vás zajímá svět pod vodou).
 • A hlavně dobrou náladu!

Kadeti navíc určitě ocení:

 • Dobré boty na lezení po lanoví (nejlépe tenisky).
 • Pro noční hlídky baterku, nejlépe čelovku.
 • Jachtařské nepromokavé oblečení (pokud je máte).

Neberte si sebou kufry ani batohy s poevnou konstrukcí! Použijte zavazadla, která se snadno složí a nezabírají příliš místa. To je důležité!

Potraviny s sebou, nebo se na lodi nakupuje pro všechny najednou na místě?
Potraviny pro 25 lidí není možné vozit po jednom z ČR. A také není možné si vařit jednotlivě. Potraviny nakoupíme na místě. Sebou si vezměte jen své oblíbené soukromé pamlsky jako je pivo a jiný alkohol, sušenky a sladkosti či třeba salámy, chleba apod.